Daily Archives: 14. March 2019

DASH: Maqedonia e Veriut shënon përparim në media dhe gjyqësi

14/03/2019   Departamenti amerikan i Shtetit publikoi raportin mbi të drejtat e njeriut në botë, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut, ku janë dhënë vlerësime positive dhe negative në disa fusha. Sipas raportit, korrupsioni mbetet një nga çështjet problematike në vend, derisa ka përparime në sferën e gjyqësorit dhe mediave, informon INA.   “Qeveria e Maqedonisë

EKSKLUZIVE: Arrestohet pronari i “Durmo Turs” dhe 6 persona tjerë

  14.03.2019 Shkup, 14 mars – Janë arrestuar 7 persona të kompanisë “Durmo- Turs”, për shkak të tragjedisë së “Llaskarcës”, mëson gazeta KOHA, nga burime policore. Siç mëson KOHA, në mesin e të arrestuarve janë pronari, shoferi i autobusit, shefi i kontrollit teknik dhe katër të punësuar tjerë, për të cilët prokuroria pas hetimit të

“Rastet e Kosovës dhe Katalonjës nuk janë të krahasueshme”

14.03.2019 Ministri i Jashtëm spanjoll, Josep Borrell ka thënë  në Beograd se rastet e Kosovës dhe Katalonjës nuk janë të krahasueshme. “Këto krahasime bien në veshë të shurdhër, nuk kanë peshë, edhe pse avokatët e pavarësisë së Katalonjës i pëlqejnë ata,” tha Borrell në përgjigje të pyetjeve në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin

Top