Daily Archives: 5. March 2019

Refuzohet ankesa e dy shqiptarëve për vrasjen në Frasses

Refuzohet ankesa e dy shqiptarëve për vrasjen në Frasses

15:13:36               2019-03-05   Gjykata Federale ua ka konfirmuar dënimet e shqiptuara nga drejtësia e Fribourgut, dy shqiptarëve të përfshirë në krimin e Frasses, në Zvicër. I pari, ende në arrati, u dënua me 20 vite burg për vrasje dhe i dyti me 9 vite për pjesëmarrje. Në një vendim

BLICK: Gjashtë mrekullitë e Shqipërisë që nuk duhet t`i humbisni

12:04:20                  2019-03-05   Një udhëtim në Shqipëri shpaguhet, kështu e fillon shkrimin e përditshmja zvicerane “Blick”. Plazhet të ëndrrave, kafe e mirë dhe shumë histori ju presin këtu. 1. Tirana – kryeqyteti i zhurmshëm Kryeqyteti i Shqipërisë është i gjallë (në dekadat e fundit, shumë ngjyra janë pikturuar

Miku i Gruevskit merrë një goditje të fortë

05/03/2019     Kryeministri hungarez Viktor Orban që është kryetar i partisë FIDES do të përjashtohet nga Partia Popullore Evropiane, aty ku bëjnë pjesë të gjitha partite konservatore djathtiste evropiane. 20 parti anëtare të PPE-së kanë nënshkruar deklaratë dhe kanë kërkuar zyrtarisht përjashtim in e Orbanit dhe partisë së tij nga organizmi i tyre simotër

100-vjetori i masakrës serbo-malazeze, ndërrimi i besimit me dhunë dhe heroizmi i pashoq i shqiptarëve

05.03.2019 100 vjetori i masakrës serbo-malazeze, 1919/ Heroizmin i pashoq i shqiptarëve që mbrojtën trevat, dinjitetin dhe identitetin kombëtar, i rrezikuar nga pushtuesit e egër turq dhe me vonë ata serbë e malazezë, shkruan Dom Nikë Ukgjini Të flasësh për trevën e Rugovës, është një detyrim njerëzor e kombëtar. Kalvari i kësaj popullate që lidhet

Vuçiq: Nuk mund ta njohim Kosovën pa fituar asgjë

05.03.2019 Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, la të kuptohet se Beogradi mund ta njohë Kosovën si shtet sovran, por tha se një gjë e tillë do të kërkonte diçka në këmbim. Vuçiq i bëri komentet në një intervistë për agjencinë italiane të lajmeve ANSA. “Së pari duhet të gjejmë kompromisin. Nuk mund ta njohim Kosovën

Britania e lë pa vizë Fifin, i dështon koncerti

05/03/2019   Këngëtarja Fifi, nuk do të mund të këndojë në Londër Këngëtarja ferizajse ka mbetur pa kënduar në Londër për shkak se nuk është pajisur me vizë nga Ambasada e Britanisë në Prishtinë.   “Shqiptarët e mi të dashtun në Londër me keqardhje dua të ju lajmërojë që me 8 mars nuk do jem

Top