Monthly Archives: February 2019

Blerim Reka kandidat i pavarur për president të Maqedonisë së Veriut

Blerim Reka kandidat i pavarur për president të Maqedonisë së Veriut

20:10:45                  2019-02-28     Profesori dhe diplomati i karrierës, Blerim Reka është figura e duhur shqiptare për kandidat për kryetar shteti në Maqedoninë e Veriut. Intelektual dhe përfaqësues politik në ekipin e Adem Demaçit në zyrën e UÇK në Prishtinë. Profesor i së drejtës ndërkombetare, i doktoruar në Grac. Ka punuar gazetar,

Garazhisti shqiptar po përfiton zemrat e klinetëve me punën shembullore

18:24:53                2019-02-28   Sikurse edhe shumë bashkatdhetarë të tjerë, edhe Garip Iljazi nga Tetova e ka provuar fatin e vet në mërgim, duke u vendosur në Zvicër. Tash e disa vite, ai është shndërruar në medikament të vërtetë për bashkatdhetarët tanë në rrethinën e Burgdorfit dhe më gjerë. “Miridta”,

TMERRUESE: Edhe çka duhet te perjetoje ky engjull ?!!!

01:45:01               2019-02-28     Neper rrjetet sociale eshte shperndare nje fotografi e nje femije te vogel, pas bombardimeve te civileve nga regjimi i Asadit. Ne foto mund te shihet vogelushja e shokuar dhe e mbuluar me gjak. Ekipet e shpetimit kane arritur ta nxerrin nga rrenojat. SHTEGU.COM Please follow

ZVICËR: Problemet e dygjuhësisë të llojit “A la Suisse”

17:21:10              2019-02-27   Tabelat e komunikacionit rrugor në pjesën lindore të qytetit Biel/Bienne në Zvicër, janë shënuar vetëm në gjuhën gjermane. Deri më tani, Qeveria federale zvicerane ka hedhur poshtë mundësinë e dygjuhësisë. Këshilli i qytetit është duke zhvilluar betejë për të fituar këtë të drejtë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell

Vendimi për ndalimin e telefonave në shkolla ka filluar të zbatohet në Kosovë

26.02.2019 Vendimi i ministrit të Arsimit për ndalimin e përdorimit të telefonave mobilë ka filluar të zbatohet në të gjitha institucionet arsimore parauniversitare. Këshilltari i ministrit të Arsimit, Fehmi Hysenaj, i tha Radio Kosovës se disa komuna kanë raportuar se ka pasur raste ku janë konfiskuar telefonat mobilë. “Kemi komuna që na kanë raportuar se

Amerika përsërit qëndrimin për heqjen e taksës

26.02.2019 John Erat drejtor i  Çështjeve Evropiane e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë dhe William Brad Berkley, Drejtor i Çështjeve Evropiane në Këshill, gjatë një takimi e ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq përsëriti nevojën për heqjen urgjente të taksës së vendosur nga Kosova Nga ana e Shteteve të

Dortmundi në “festë”, rikthehet kapiteni Reus!

26.02.2019 Fitorja me Bayer Leverkusen, ka rikthyer qetësinë te Borussia e Dortmundit pas një sërë rezultatesh negative që kishin përshtjelluar jo pak ambientin verdhezi. Diferenca me Bayernin ndjekës ka shkuar sërish në +3 dhe skuadra e Lucien Favre shpreson ta thellojë këtë avantazh gjatë javëve vazhdim, pasi titulli kampion është objektivi i vetëm i Dortmundit

Top