Monthly Archives: January 2019

Tetovarja nga miqësia myslimane-hebraike që po fundos paragjykimet

Tetovarja nga miqësia myslimane-hebraike që po fundos paragjykimet

15:33:07                 2019-01-31     Konflikti midis Izraelit dhe vendeve arabe, rregullisht krijon tensione midis myslimanëve dhe hebrenjve. Por, ka edhe raste kur kjo gjendje ata i bashkon më tepër se ç`mund të mendohet. Një gjë e tillë dëshmohet nga këto miqësi. Shumica thonë se janë binjake. Deborah Sommerhalder

Luana s’ka të ndalur, tani performon live “Tuman Kuqen”

31/01/2019   Ajo e ka ndarë mendjen t’ua dëshmojë ndjekësve të saj, se di të këndojë.   Këngëtarja e moderatorja Luana Vjollca që shpesh është kritikuar për mungesë talenti në muzikë, ka lansuar së fundmi dy video duke kënduar dy këngë shumë të njohura shqipe. Së pari ajo e këndoi himnin e arbëreshëve, “Moj e

Çfarë nuk shkoi me FaceTime?

31/01/2019   The logo of FaceTime (C) is pictured on an Iphone screen in Berlin on January 29, 2019. – A newly discovered FaceTime bug lets people hear and even see those they are reaching out to on iPhones using the video calling software, sparking privacy fears. (Photo by Odd ANDERSEN / AFP) (Photo credit

Reagon Allegri pas disfatës turpëruese të Juventusit

​31/01/2019   Trajneri i Juventusit e ka pranuar se ai e meritoi të ndëshkohej me karton të kuq nga gjyqtari, gjatë disfatës tronditëse të skuadrës së tij kundër Atalantas. Massimiliano Allegri u detyrua ta shikonte një pjesë të ndeshjes së skuadrës së tij nga tribunat e stadiumit, kur ekipi i tij u eliminua nga Kupa

Një skicë e Rubens shitet për 8,2 milionë dollarë

31/01/2019   Një skicë e mjeshtrit flaman Rubens u shti sot për 8,2 milionë dollarë në Nju-Jork gjatë një ankandi shumë të përfolur, ku disa mendonin se familja mbretërore, pronare e kësaj vepre, duhej t’ia kishte propozuar fillimisht muzeve holandeze.   Ky vizatim përfaqëson një djal të ri me duart e ngritura lartë dhe shërbente

Krusheva, me 47.5 përqind filloristë shqiptarë

31/01/2019   Autorë: Ridvan Ismaili   Krusheva, apo siç i thonë banorët vendas shqiptarë Krushova, është komunë që shtrihet në pjesën jug-perendimore të Maqedonisë duke u kufizuar me M. Brodin, Dollnenin, Krivogashtanin, Mogillën, Kërçovën dhe Demir Hisarin. Përbëhet nga gjithsej 19 vendbanime. Shumica e vendbanimeve të banuara nga shqiptarët gjendet në fshatrat përreth qytetit. Nga

Zbulohet misteri i vdekjes së Aleksandrit të Madh

31/01/2019 Misteri vdekjes së Aleksandrit të Maqedonisë që ka hutuar historianët, mund të zgjidhet përfundimisht.     Teoritë e mëparshme kanë përfunduar se ai vdiq nga infeksioni, alkooli apo vrasja. Megjithatë, një studim i ri arriti në përfundimin se ai u prek nga çrregullimi neurologjik Guillain-Barré Syndrome (GBS), i cili mund ta ketë lënë të

Jakup Berisha nënshkruan për Shkëndijën

11:16:51                 2019-01-30     KF Shkëndija e Tetovës, ka nënshkruar një marrëveshje me futbollistin e talentuar nga Shkupi, Jakup Berisha. Mesfushori ofenziv vjen nga rradhët e Vardarit, ndërsa pas nënshkrimit i është bashkuar ekipit në Antalia. Lidhur me këtë transfer, klubi në ueb faqen e tij ka shkruar:

Çdo i teti person vjedh në Migros

15:52:58                  2019-01-29     Në Zvicër ka shumë hajna. Sidomos në arkat e vetë-skanimit në tregtinë me pakicë, diçka shpesh fshihet. Sa vidhet në Zvicër? Kjo pyetje ka marr përgjigje nga shërbimi i krahasimit në internet Moneyland.ch, përcjell Shtegu.com. Rreth gjysma e të anketuarve kanë thënë se një

Top