Daily Archives: 8. February 2018

LAJMI FUNDIT: Aksident i rëndë në Zvicër me gjashtë të lënduar, dy kosovare me plagë të rënda

LAJMI FUNDIT: Aksident i rëndë në Zvicër me gjashtë të lënduar, dy kosovare me plagë të rënda

22:22:16               2018-02-08   Një aksident i rëndë ka ndodhur paraditen e së enjtes në relacionin në mes të Suhr dhe Hunzenschwil në Kantonin Aargau të Zvicrës. Sipas hetimeve fillestare të policisë zvicerane, një veturë e kaltër e llojit VW nga drejtimi Hunzenschwil, për shkaqe ende të panjohura ka dalë

Reagime të ashpra politike pas dëbimit të fëmijës 12 vjeçar maqedonas

Ministri i Brendshëm Peter Beuth (CDU)   14:39:21                 2018-02-08   Rasti i fëmijës së traumatizuar e të dëbuar dymbëdhjetëvjeçar maqedonas, është bërë temë kryesore në Komitetin e brendshëm të Parlamentit të Hessenit në Gjermani. Ministri Peter Beuth (CDU) duhet të prononcohet përse fëmija është dërguar jashtë vendit, kërkon Partia

Arrestohet maqedonasi që sulmoi sigurimin shëndetësor zviceran

12:29:41                 2018-02-08       Hakerët e sulmit kibernetik ndaj sigurimit shëndetësor “Groupe Mutuel” në Zvicër, janë arrestuar. Piratët kibernetikë, në dhjetor të vitit të kaluar kishin arritur të futen në një hardisk të jashtëm duke poseduar të dhënat e klentëve të këtij sigurimi. Pasi më 19 dhjetor

Ja përse shqiptarët shërbejnë në Armatën zvicerane

09:27:08             2018-02-08   Nga krenaria apo nga dëshira për të gjetur punë ëndrrash: Ja se çfarë mendonjë ushtarët shqiptarë të gjeneratës së dytë (sekondos) në Armatën zvicerane. Sekondos po përpqien që shërbimin ushtarak ta shfrytëzojnë për vetvete: Një anketë e Institutit ETH të realizuar me 1.291 rekrutë ushtarakë nga viti

Zvicra pa pardon edhe ndaj gjermanit të cilit ia anulon Vizën B

07:43:53                2018-02-08   Kontesti juridik e ka prolonguar dëbimin për disa vite. Një shtetas gjerman i papunë, i cili që katër vite jeton me ndihma sociale, tani duhet të largohet nga territori zviceran. Ai për një kohë të gjatë nuk punon dhe ka shumë borxhe, një dashnore dhe një

Top